Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Podzimní péče o zahradu

Podzimní péče o zahradu



 

Podzim je doba, kdy se rostliny připravují na období klidu. Je nutné dopřát zahradě dostatečnou péči a věnovat se správnému hnojení. Nelze totiž použít stejná hnojiva během vegetace a na podzim. Podzimní hnojiva se vyznačují sníženým obsahem dusíku, ten zajistí zpomalení růstu, a zvýšeným obsahem draslíku, ten zvyšuje odolnost rostlinných pletiv a minimalizuje jejich poškození mrazem v období zimy. Draslík také zvyšuje odolnost proti houbovým chorobám. Další důležitou složkou podzimních hnojiv je zvýšený obsah hořčíku, který zabraňuje předčasnému žloutnutí a opadu listů a hnědnutí jehlic.

Na užitkových záhonech je dobré po sklizni doplnit do půdy živiny, které byly přes sezónu vyčerpány. Je vhodné použít organická hnojiva (např. granulovaný koňský, kravský či slepičí hnůj), zapravit je do půdy a zalít.

Trávník je třeba před podzimním hnojením správně a řádně ošetřit. Nutné je shrabat spadané listí, které na trávníku zůstává po opadu dřevin z okolí, trávník posekat, odstranit travní plsť a provést vertikutaci, tedy provzdušnění půdy. Poté úž můžete aplikovat podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku určené pro trávníky. Draslík zajistí vyzrání trav a zvyšuje jejich odolnost proti vymrzání.  Po hnojení je vhodné trávník zalít, aby se hnojivo dostalo až ke kořenům.

Okrasné dřeviny také potřebují před zimou dostatečnou péči. Projděte zahradu a odstraňte z keřů a stromů všechny poničené větve, zcela odumřelé části můžou na rostlině zůstat, ty mohou ve spojení s jinovatkou zahradu zdobit celou zimu. Náchylné rostliny před zimou přikryjte chvojím, textilií či jutou. Vhodnou ochranou kořenového balu je mulčovací kůra, která také zadržuje vlhkost a zajistí vláhu pro rostliny během tuhých zim bez sněhu. Větší rostliny svažte, aby pod nánosem sněhu nebo ledovky nedošlo k jejich rozlomení či poničení. Okrasné rostliny hnojte hnojivy se zvýšeným obsahem draslíku a hořčíku. Podzimní hnojivo určené pro jehličnany obsahuje navíc hořkou sůl, která zabraňuje žloutnutí a hnědnutí jehlic.

Ovocné dřeviny přihnojujte od poloviny října. U ovocných dřevin dbejte především na dostatečný přísun draslíku, hořčíku a fosforu. Nedostatek draslíku způsobuje hnědnutí okrajů listů, málo hořčíků poznáte žloutnutím žilnatiny ve střední části listu a nedostatek fosforu se projeví sníženou odolností proti mrazu, rostlina poté nemá nové letorosty, málo kvete, neplodí.  Důležitý je i dostatek vápníků.

Růžím a jahodám pomůže přečkat zimu přihrnutý kompost k jednotlivým rostlinám.

Pro hnojení rostlin v nádobách je vhodné použít krystalické hnojivo, které se v zálivce snadno rozpustí.

Správná péče během podzimu zaručí krásnou zahradu na jaře.