Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Padání klíčních rostlin - častý problém při předpěstování

Padání klíčních rostlin - častý problém při předpěstování



Mladé listy, stonky a kořínky nově vyklíčených rostlin, jejichž pletiva nejsou ještě dostatečně vyzrálá a pevná, jsou velmi náchylné k infekci patogeny.

Nejčastěji bývají rostliny infikovány do fáze vytvoření děložních listů, ale může docházet i k napadení kořenů a báze stonků starších rostlinek. Za vhodných podmínek dochází k proniknutí patogenu do buněk hypokotylu (článek mezi kořínkem a děložními listy) a do kořenů, kde se dále množí. Napadené buňky vodnatí, tmavnou, až černají, zejména pak na bázi stonku, kde dochází k jeho zaškrcování, zúžení a následně ke sklánění „padání“ rostlin na povrch substrátu a jejich odumření. Tyto typické příznaky se vyskytují v ohniscích, ale patogen se může rychle rozšířit na celý výsev a způsobit tak poškození na celé předpěstované sadbě. 

Jaká preventivní opatření při předpěstování provádějí v Zahradnictví Studenec?

Ve fóliovníku se v Zahradnictví Studenec pěstuje vlastní sadba balkonových rostlin (Pelargonium, Petunia, Surginia, Ipomea, Bacopa...) a vybrané zeleniny (saláty, kedlubny, celer, papriky, rajčata...). V počátečním stádiu mohou být i tyto sazeničky napadeny houbami (rodu Rhizoctonia, Thielaviopsis, Fusarium) a organismy (rodu Pythium a Phytophthora) - patogeny, které jsou původci padání klíčních rostlin. Mohou přežívat v infikovaném substrátu, na rostlinných zbytcích, starých sadbovačích, nářadí, ale mohou být také přeneseny zálivkovou vodou. Tým zahradníků v Zahradnictví Studenec klade důraz především na preventivní opatření. Ta spočívají v používání neinfikovaného substrátu, desinfekci používaných sadbovačů a nářadí před i v průběhu sázení a v aplikaci fungicidních nebo biologických přípravků zálivkou. V Zahradnictví Studenec používají vždy nový substrát určený na výsevy, který není obohacen o živiny. Zejména vysoké množství dusíku přispívá k rychlému růstu, v jehož důsledku dochází k nedostatečnému dozrávání pletiv, která jsou pak náchylnější k patogenům. Rostliny přihnojují až po vytvoření několika pravých lístků čtvrtinovou dávkou hnojiva. Protože vliv na projev onemocnění má zejména teplota a vlhkost půdy, je pravidelně kontrolováno množství dodané vody zálivkou a zda-li jsou sadbovače dobře perforované, aby mohlo odtékat nadbytečné množství vody. S nadbytečnou volnou vodou v substrátu je spojen právě výskyt původců hnilob (Pythium a Phytophthora) kořenů rostlin a bází stonků. Dále je dbáno o to, aby byly dodrženy optimální teploty půdy stejně jako správná hloubka výsevu semen, což je dáno druhem rostliny. V neposlední řadě by rostliny měly mít dostatek světla. V důsledku nedostatečného světla je podporován dlouživý růst a stonky rostlin jsou slabší a náchylnější k infekci. Radu ve volbě konkrétních fungicidní nebo biologických přípravků pro ochranu rostlin vám v Zahradnictví Studenec rádi poskytnou.